O nás

CESTA ZA ZDRAVÝM ŽIVOTEM!

Je život bez plastu možný? 

Samozřejmě! Vždyť plasty a výrobky z nich jsou jen několikaletá záležitost. V historii lidstva by se jejich životnost dala počítat na sekundy. Navzdory jejich krátké existenci se jejich uplatnění rozšířilo do mnoha oblastí lidských činnosti a výrobky z nich vyrobené jsou natolik unikátní, že jejich náhrada není vůbec jednoduchá. Ale pojďme pěkně na začátek.
Rozpovím Vám náš příběh. Příběh dvou obyčejných lidí, lidí k nerozeznání od těch dalších milionů lidí, co ráno vstávají do práce, zející utíkají na tramvaj či autobus, nebo čekají v zácpě na zelenou. Stojíme v Praze na stanici metra a pozorujeme lidi. Metro přijíždí a všichni se do něj hrnou hlava-nehlava. Několik lidí dobíhajících dolů eskalátory roztáhne zavírající se dveře vozu a rychle se vtačí dovnitř. Přijíždí další vlak. Lidé vyběhnou ven a spěchají ke schodišti. Neustále kontrolují svá zápěstí, povídají si se svými mobilními telefony, poslouchají sluchátka s hudbou… Jak se přibližují k východu z podzemní stanice začíná další závod – závod o místo v tramvaji. Sport je nezbytnou součástí života obyvatele velkoměsta. Přestože krátký, ale intenzivní. Naštěstí krátce po podání výkonu má každý možnost k odpočinku. I když čerstvost vzduchu dopravního prostředku neumožní dokonale načerpání sil organismu, postačí dostatečně pro další běh… A takhle je to denně. Studujeme v Praze pátý a poslední rok a uvědomujeme si, že toto není naše cesta. Život v neustálém spěchu, stresu a napětí, které ustává snad jen o víkendu. A k čemu je to všechno dobré? Žijeme, abychom se hnali za našimi sny – hmotnými statky, které si nemáme ani kdy užít, nebo dovolenou, na kterou si po měsíci ani nevzpomeneme. Pro takovou budoucnost studujeme? Do tohoto světa chceme přivést naše děti? Odpověď na tyto otázky se nám každým dnem vyjasňovala. Poslední zkouškou jsme Praze zamávali a vrátili jsme se zpět na Slovensko. Jsem vděčná za toto období, mnohému mě naučilo a hodně mi ukázalo.

Lidé baží za tím, co neznají, za tím, co nemají. Proto je třeba is a všechno zkusit. Jít a hledat své štěstí, svou správnou cestu. Každá zkušenost náš žene vpřed, pomáhá nám najít své štěstí a naplnit své poslání.

Je to už pět let, co jsme ukončili vysokoškolské studium a z našeho života se stala jedna velká změna. Kdysi jsem si myslela, že s narůstajícím věkem se můj život bude stále více ustálovat do jakýchsi zaběhnutých kolejí a mít stále monotónnější a rigidnější charakter, tak, jak to pozoruji u starších lidí v okolí. Ale já stále přicházím na nové věci, dozvídám se nové informace, poznatky az nich si vybírám to, co je mému srdci blízké. Mým příbuzným se z toho točí hlava – to, co platilo minule, dnes už ne – ano, je to tak, stále přijímám nové vylepšené způsoby životosprávy, následuji nové směry a pořádně si to užívám. Baví mě objevování nových věcí, zkoušení nepoznaného a tím se přibližuji k pro mě dokonalejšímu a šťastnějšímu životu.

Praha nám ukázala cestu k přírodě, k přirozenosti. Zabydleli jsme se v rodièovském dvojdomku na lazech, samotě, v přírodě. Začali jsme objevovat dosud skryté kouzlo světa a pomalu eliminovat z našeho života věci, které nepotřebujeme, které nám škodí a narušují přirozenost. Všechno se to vyostřilo narozením naší dcerky. Změnili jsme své stravovací návyky, náš přístup k výchově dítěte byl značně odlišný od toho, na jaký jsme dosud byli zvyklí. Součástí těchto změn v našem životě byla i eliminace plastů z naší domácnosti. Prioritně jsme se zaměřili na plasty, které jsou v přímém kontaktu s pokožkou, s potravinami, s kosmetikou. Takže se začaly v naší domácnosti objevovat skleněné láhve, dřevěné hračky, textil z přírodních materiálů, papírové sáčky… A tady přichází příběh zubního kartáčku.


Zubní kartáček je nevinný kus plastu, který používáme jen krátce. Ale málokdo si uvědomuje, jak intenzivně působí chemikálie vylučující se z plastů na náš organismus. Ústní sliznice tyto chemikálie efektivně vstřebává a distribuuje krví do celého těla. Já osobně, když si čistím zadní židle, kartáček obrušuji o zuby, takže je možné, že kousky plastu i spolknu. Z tohoto důvodu je velmi rozumné zvážit jaký kartáček a pastu použít k čištění zubů.

Bylo jasné, že plastovým kartáčkem si zuby již více myt nebudeme, ale čím tedy? Alternativa plastového zubního kartáčku na slovenském trhu nebyla. A protože jsme byli oba na mateřské dovolené, rozhodli jsme se, že takový kartáček vyrobíme a nabídneme i jiným lidem, kteří by podobně přemýšleli jako my. Původní myšlenka byla kartáček vyrobit na Slovensku, ze slovenského dřeva. Ale zjistili jsme, že koupí výrobní linky a dřevěného materiálu, by cena jednoho kartáčku dosáhla takových rozměrů, že bychom si s ní myli zuby jen my?. Naštěstí šikovní lidé v Číně perfektně opracovávají bambus a umí z něj vyrobit různé předměty. Tak jsme je požádali o výrobu zubního kartáčku a vznikl bambusový zubní kartáček Curanatura. A protože jsme celi mít zoubky pořádně čisté a zdravé, hodně jsme si o čištění a kartáčcích nastudovali, napovídali si s lidmi z fachu a všechny poznatky do návrhu kartáčku zapracovali. Proto mají kartáčky Curanatura dorovna zastřižené štětinky, které jsou měkké, aby nedráždily časná.

Těší náš, že kartáčky jsou vyrobeny z bambusu, protože, bambus po těžbě dřeva neumírá az ně vyroste nová rostlina. Přestože je běžný zubní kartáček malý kus plastu, přispívá ke znečišťování životního prostředí. Bambusový zubní kartáček je 100% biologicky rozložitelný. Z toho vyplývá, že bambusové zubní kartáčky jsou z několika důvodů vhodnější pro mytí zubů než ty plastové. My jsme si takto našli naplnění, kterým můžeme přispět k lepšímu životnímu stylu dalších lidí.

Jsme rodiče dvou malých dětí. Druhé děťátko nás posunulo zase dál. Narodilo se u nás doma a tím zážitkem jsme si uvědomili, že ne všechno, co většina lidí bere jako samozřejmost je lepší. Lidstvo neustále prochází změnou, snaží se vylepšovat životní podmínky a usnadňovat si život, ale často při tom zapomíná na přirozenost a podstatu existence a dostává se tam, kde je to pro člověka až škodlivé, navzdory zdánlivému zlepšení. Tento jev nacházím v mnoha oblastech života lidí a bohužel většina z nich nevidí podstatu a smysl věcí, je zaslepena krásným pozlaceným obalem s dokonalým marketingem a povrchními, ale systémově korektními referencemi většiny. Ano, mnoho lidí dělá všechno automaticky. Nezamýšlejí se nad smyslem činností a praktik, které dělali jejich rodiče, které dělají sousedé a všichni kolem. Někdy mám pocit, že se něco dělá jen proto, že se to prostě tak dělá a už nikdo ani neví proč…

Ale vrajeme se k podstatě tohoto článku – k plastům. V současnosti předěláváme starší kamenný dům a při přestavbě jsme zjistili, že bez plastů nebo jiných chemikálií je realizace přestavby v moderních podmínkách těžká. Přestože se snažíme používat výhradně přírodní materiály, ne vždy je takový produkt snadno dostupný. Moderní podoby přírodních materiálů často obsahují malé procento plastů, popřípadě jiných chemikálií, aby setrvaly proti škůdcům. Sehnat neplastové vodovodní či kanalizační potrubí je téměř nemožné nebo finančně extrémně náročné. Z poznání, ke kterému jsme dospěli během přestavby domu mohu usoudit, že návrat k přirozenému je možný jen v případě, že nastane taková změna, která by znamenala návrat daleko do minulosti mimo současnou společnost. Ale je možné is cestou kompromisu. Člověk má možnost výběru, tak je užitečné toho využít, a tím si dopřát radostnější život. Protože jsme se rozhodli pro dům s obytným podkrovím, museli jsme nějaké umělé výrobky do stavby domu zakomponovat. Tam, kde to jde, používáme přírodní materiály.


Také jsem člověk, který rád využívá svůj čas produktivně, a tím nemám na mysli být otrokem společenským nebo domácím, ale produktivně využívá čas pro své vlastní vnitřní naplnění. Dělá ty činnosti, které mi dělají radost. A protože neplánuji každý den trávit hodiny praním na potoku, využijeme výdobytků dnešní doby a koupíme si spotřebiče, které považujeme za užitečné. Zjistila jsem, že je ideální být součástí tohoto celku, ale takovým způsobem, který je mi blízký a příjemný. Každý člověk najde své naplnění v něčem jiném a takto krásně se lidé mohou doplňovat a přispívat k vyššímu celkovému blahu společnosti. Já stále hledám své poslání, svou cestu a těší mě objevování toho nepoznaného, co je přede mnou na mé životní cestě.

V úvodu jsem jednoznačně odpověděla na otázku položenou v nadpisu tohoto článku, ale teď jak jsem nad tím popřemýšlela, zjišťuji, že to pravda není – ne teď. Tak jako nebyly na trhu před pár lety alternativní zubní kartáčky, je momentálně mnoho produktů výhradně plastových. V případě, že je nechceme používat máme dvě možnosti – nepoužívá je vůbec, což by ale mohlo vést k ochuzení o určité potřeby a výhody současného pokroku, nebo nahradit daný produkt přírodním materiálem, čímž dosáhneme vyšší úrovně vlastního uspokojení a zároveň přispějeme ke zvýšení celkového společenského blaha novým ekologickým produktem. Máme ještě před sebou spoustu práce…

KONTAKT

Kontaktné údaje: 

Email: curanatura@curanatura.sk  

Telefón: 0915 335 016  



Kontaktní osoba:

Curanatura s.r.o.  
Podšulsko 189  
Horný Tisovník  
96275  
Slovenská Republika


IČO: 52235904  
DIČ: 2120937599  
IČ DPH: SK2120937599  


Zapsána v: Obchodním rejstříku
Okresného súdu Banská Bystrica, vložka číslo: 36034/S zo dňa 23. 02. 2019  

Orgán Dozoru: Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie v Banskej Bystrici  
pre Banskobystrický kraj, Dolná 46, 97401, Banská Bystrica 

www.curanatura.cz